CZCZ

Byli jsme v Anglii.

Ano, konečně se nám splnil sen! Po výletu do Anglie jsme toužili už hodně dlouho. Bylo nás ale málo a nedařilo se nám naplnit kapacitu autobusu, tak jsme vyčkávali, jestli se k námi vybranému zájezdu připojí zájemci z jiné školy. Nepřipojili. Tedy jsme se připojili my. Spolu se základní školou v Třebotově odjíždíme do jižní Anglie v úterý 17. dubna 2015. Cestou nás doprovází báječná, zkušená a vždy usměvavá průvodkyně Dáša Prosková.
První den trávíme ve významném přístavu a námořní základně Velké Británie – v městě Portsmouth. Čeká nás ranní promenáda podél pobřeží, se vzrušením sledujeme start tzv. vznášedla, příjemnou procházkou historickým jádrem města se dostáváme až k moderní vyhlídkové věži ve tvaru lodní plachty tzv. Spinnaker Tower. Z jejího vrcholu si užíváme nádherný výhled. Počasí je na britské poměry neuvěřitelně teplé a suché - obloha je modrá, svítí slunce. Po polední pauze a krátkém shoppingu se přesouváme na prohlídku historické lodi HMS Victory. Jedná se o vlajkovou loď admirála lorda Nelsona, který Britům v bitvě u Trafalgaru zajistil vítězství nad Napoleonem a z Velké Británie tak na dlouhou dobu učinil námořní velmoc. Ve večerních hodinách na nás v nedalekém Brightonu čekají hostitelské rodiny.
Druhý den věnujeme prohlídce přímořského letoviska Brightonu. Ranní, tak trochu mystická mlha se postupně rozplývá a my máme před sebou další nádherný den. Fotíme si hlavně Royal Pavilion – královský palác v orientálním stylu a pak také úzké uličky s tradičními hospůdkami a obchody. Konečně přicházíme k Primarku a Onepoundlandu. Hurááá, můžeme utrácet! To je jasné – potřebujeme přeci dárky domů a navíc chceme mít kromě krásných vzpomínek na náš výlet taky nějakou vzpomínku „zhmotnělou“. Možná jsme někteří z těch nákupů trošku unavení. Co takhle si zajet na venkov, na hrad Hever, prohlédnout si ho a odpočinout si v jeho rozkvetlých zahradách; zabloudit v bludišti a hledat cestu ven; dát si zmrzlinu; udělat si piknik… Zní to jako skvělý nápad, že? A také byl. Večer jsme opět strávili v hostitelských rodinách.
Třetí a poslední den jsme prožili v Londýně. Bylo to trošku hektické, ale co se dalo dělat, když Londýn toho nabízí tolik a my jsme chtěli vidět co nejvíc. Začali jsme pozvolna u Big Benu a Westminsterského opatství, trošku jsme přidali při průchodu St. Jame´s parkem, když jsme mířili k Buckinghamskému paláci, v Hyde parku už jsme se trhali na rychlejší a pomalejší, na Oxford Street bylo tempo pěkně ostré, ale zvládali jsme dál Čínskou čtvť, Trafalgar Square, Národní galerii, Covent Garden, rychlý pochod na stanici metra Leicester Square, protože stanice Covent Carden byla uzavřená. Následovalo přeplněné nejstarší metro na světě a honička mezi přestupními stanicemi. Z metra jsme vyběhli téměř sprintem k přístavnímu molu u londýnského Toweru, protože tam na nás čekala naše druhá skupina a naši návštěvu hlavního města Spojeného Království jsme měli zakončit plavbou po Temži. Ta se taky uskutečnila, ale až další lodí. Ta první totiž odjela bez nás. Alespoň jsme měli čas se vydýchat. Když jsme se pak nalodili, propluli jsme pod Tower Bridge, minuli doky, Greenwich a pomalu se s Londýnem loučili. Z lodi jsme vystoupili v místech, kde se konaly letní olympijské hry 2012, takže jsme ještě viděli moderní sportovní halu a kabinkovou lanovku vedoucí nad Temží.
Snad mohu říct, alespoň za sebe, že výlet se vydařil. Moc bych si přála, kdyby se zase někdy uskutečnil další.